Samodzielna naprawa komputera - to nie jest niemożliwe....

 

Naprawa Komputerów i Laptopów

.:: Naprawa komputera: Zaraz po włączeniu komputer samoistnie się wyłącza.

Zaraz po włączeniu komputer samoistnie się wyłącza.

Gdy komputer zaraz po włączeniu się samoistnie wyłącza, może być to spowodowane wieloma czynnikami - włączaniem się zabezpieczeń termicznych procesora, zwarciem lub uszkodzeniem zasilacza, uszkodzeniem płyty głównej, wentylatora, a nawet włącznika.


UWAGA:
Przed zdjęciem pokrywy komputera i wykonaniem jakichkolwiek operacji w jego wnętrzu należy bezwzględnie wyjąc przewód zasilający z gniazdka tj. fizycznie odłączyć komputer od zasilania!. W przypadku spowodowania zwarcia może dojść do porażenia prądem lub uszkodzenia podzespołów komputera. W przypadku gdy nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub wiedzy warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług osób profesjonalnie trudniących się naprawą komputerów. Serwis komputerowy lub pogotowie komputerowezapewnią profesjonalna naprawę powierzonego sprzętu, co uchroni nas to przed przypadkowym uszkodzeniem podzespołów komputerowych, a nawet przed potencjalnym porażeniem prądem.


Na początku wykluczmy najprostsza przyczynę - gdy komputer zaraz po podłączeniu do prądu sam się włącza a po chwili resetuje - i tak w koło. Banalną przyczyną takiego stanu może być uszkodzenie -zwarcie - wyłącznika lub przewodów wyłącznika. Gdy cały czas zwarte są piny SW płyty głównej mamy do czynienia właśnie z taka reakcją Komputera.

Następnie warto sprawdzić czy wewnątrz komputera nie ma luźnych elementów takich jak śrubki, podkładki, kołki dystansowe, które mogły by prowadzić do zwarcia, a przez to doprowadzić do włączania się zabezpieczeń przepięciowych zasilacza. Przyczyną zwarcia może być też np. uszkodzony głośniczek.

naprawa komputera - wentlator procesora Należy tez zwrócić uwagę czy po włączeniu komputera pracuje wentylator procesora. Jeśli nie, trzeba sprawdzić jego podłączenie, oraz sprawność. Jeśli wentylator jest niepoprawnie podłączony może to prowadzić do wyłączenia komputera przez BIOS płyty głównej. Przy wentylatorach z elektroniczną regulacja obrotów zbyt niskie ustawienie obrotów początkowych w BIOS-ie komputera może prowadzić do wyłączenia komputera przez BIOS z powodu zbyt niskiej prędkości obrotowej wentylatora. Taki samo może powodować zastosowanie ręcznego regulatora obrotów wentylatora.

Ponadto trzeba koniecznie zwrócić uwagę czy wentylator jest podłączony do właściwego gniazda na płycie głównej.

Nie należy też stosować do chłodzenia procesora wentylatorów z dwoma przewodami , gdyż płyta główna nie będzie w stanie odczytać jak szybko się kręcą, co za tym idzie może nie pozwolić na pełne uruchomienie komputera.


Jedną z głównych przyczyn szybkich restartów komputera jest włączenie się zabezpieczenia termicznego procesora które w przypadku zbyt dużej temperatury procesora natychmiast wyłącza komputer, by nie dopuścić do jego uszkodzenie przez wysoką temperaturę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt złego przylegania radiatora do procesora. Może być to spowodowane poluzowaniem lub niedokręcenie śrub montażowych radiatora, uszkodzeniem plastikowych elementów montażowych radiatora, jego krzywym lub niepoprawnym montażem.

naprawa komputera - pasta termoprzewodząca

Przy okazji warto sprawdzić czy na procesorze znajduje się pasata termoprzewodząca, oraz czy jest ona równomiernie rozprowadzona. Pasta termoprzewodząca ma za zadanie poprawienia styku między powierzchnia radiatora a powierzchnią procesora w celu lepszej wymiany ciepła. Prawidłowe zastosowanie pasty może obniżyć temperaturę procesora nawet o 2-4 stopnie Cencjusza. Jej brak lub nierównomierne rozprowadzenie może prowadzić do złego chłodzenia procesora, a w szczególnych przypadkach do wyłączania komputera po ok. 10-30 sekundach przez zabezpieczenie termiczne.

Jeśli wszystkie powyższe opcje nie przyniosły rozwiązania problemu należy spróbować uruchomić komputer w minimalnej konfiguracji. Sprowadza się to do odłączenia wszystkich podzespołów i sprawdzenia czy problem nadal występuje. Jeśli uda się na dłużej uruchomić komputer, należy kolejno podłączać pojedyncze urządzenia i za każdym razem sprawdzać jego działanie. Przyczyną może być też uszkodzenia zasilacza który nie ma wystarczającej mocy by zasilić wszystkie podzespoły. W takim przypadku po podłączeniu następnych podzespołów komputer będzie się wyłączał. Inną przyczyną może być nadmierny pobór mocy przez któryś z uszkodzonych podzespołów np. płytę główna, co będzie prowadziło do sytuacji w której po podłączeniu następnego urządzenia zasilacz będzie się wyłączał z powodu przeciążenia - mimo ze jest on sprawny.

Przyczyna restartów komputera mogą być tez złe ustawiana BIOS-u - by to wykluczyć należy zresetować BIOS zworką.

Wyczerpana bateria podtrzymująca CMOS także może być przyczyną niesprawności komputera. Należy sprawdzić czy napięcie na baterii nie jest niższe niż 2,5 V. Standardowo bateria powinna mieć 3V.

Gdy wszystkie metody nie przyniosły rozwiązania problemu, przyczyna uszkodzenia może być procesor lub płyta główna. Należało by to sprawdzić poprzez ich podmianę.

Jeśli nie macie właściwych podzespołów na podmianę lub nie jesteście w stanie sami poradzić sobie z naprawą komputera, rekomendujemy telefon do pogotowia komputerowego w celu umówienia wizyty informatyka, lub udanie się do serwisu komputerowego. Fachowo przeszkoleni technicy z pewnością doprowadzą wasz komputer do stanu bezbłędnego działania, posiłkując się swoja wiedzą oraz sprzętem jaki posiadają


Pogotowie Komputerowe Warszawa
Serwis Komputerowy Warszawa
Naprawa Komputerów Warszawa
Naprawa Laptopów Warszawa
Naprawa Notebooków Warszawa
.