Samodzielna naprawa komputera - to nie jest niemożliwe....

 

Naprawa Komputerów i Laptopów

.:: Naprawa komputera: Komputer nie włącza się

Komputer się nie włącza ???

Jeśli komputer nie reaguje na naciśnięcie przycisku POWER, wentylatory nie obracają się, nie świecą się żadne kontrolki, nie słychać działającego dysku twardego ( przy dyskach SSD nigdy go nie słychać). Co może być przyczyną?
Poszukajmy rozwiązania.....

naprawa komputerów - włacznik w zasilaczu Na początku należy sprawdzić zasilanie w gniazdku. To może być najbardziej błaha a za razem podstawowa przyczyna. Zawsze należy eliminować na początku wszystkie podstawowe problemy. Następnie upewniamy się czy kabel zasilający komputer jest sprawny i właściwie podłączony. Sprawdzamy stan przewodu zasilającego (domowe gryzonie bardzo lubią podgryzać przewody - np. króliki miniaturki). Uszkodzone przewody należy zastąpić nowymi - sprawnymi.

Gdy korzystamy z listwy ochronnej lub UPS, sprawdzamy czy są włączone. Na wszelki wypadek należy je chwilowo ominąć podłączając komputer bezpośrednio do działającego gniazdka elektrycznego

W niektórych zasilaczach komputerowych na tylnej ściance obok gniazda zasilającego znajduje się wyłącznik. Sprawdzamy, czy jest on w pozycji ON.


UWAGA:
Przed zdjęciem pokrywy komputera i wykonaniem jakichkolwiek operacji w jego wnętrzu należy bezwzględnie wyjąc przewód zasilający z gniazdka tj. fizycznie odłączyć komputer od zasilania!. W przypadku spowodowania zwarcia może dojść do porażenia prądem lub uszkodzenia podzespołów komputera. W przypadku gdy nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub wiedzy warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług osób profesjonalnie trudniących się naprawą komputerów. Serwis komputerowy lub pogotowie komputerowe zapewnią profesjonalna naprawę powierzonego sprzętu, co uchroni nas to przed przypadkowym uszkodzeniem podzespołów komputerowych, a nawet przed potencjalnym porażeniem prądem.


Resztę czynności sprawdzających należy wykonać otwierając obudowę komputera - należy przy tym zachować szczególna ostrożność i za każdym razem gdy mamy zamiar sięgnąć do wnętrza komputera odłączyć trwale zasilanie. Pierwsze co należy sprawdzić to położenie zworki czyszczenia pamięci CMOS. Lokalizacja zworki oraz jej pozycje są opisane w instrukcji obsługi płyty głównej. Instrukcje obsługi zazwyczaj są dostępne do pobrania ze strony producenta płyty głównej. Gdy zworka znajduje się w pozycji Reset, większość płyt głównych nie uruchamia się. Jeśli zworka znajduje się we właściwej pozycji dla pracy komputera - przestawiamy ją na pozycję reset - odczekujemy minutę i ponownie ustawiamy ja w pozycji dla normalnej pracy komputera po czym próbujemy uruchomić komputer.

Potencjalnym uszkodzeniem z jakim możemy się spotkać jest uszkodzenie przycisku włączającego komputer, przewodów którymi jest podłączony do płyty głównej i prawidłowość tego podłączenia. Odnajdujemy przewód oznaczony jako Power_SW i sprawdzamy czy jest on właściwie podłączony do płyty głównej. Miejsce lokalizacji pinów panelu przedniego oraz piny Power SW należy odnaleźć w instrukcji płyty głównej lub w opisach pinów znajdujących się na płycie. W przypadku właściwego podłączenia przycisku, sprawdzamy czy działa poprzez podłączenie w jego miejsce przycisku RESET i sprawdzenie, czy po jego naciśnięciu komputer się uruchomi.

naprawa komputerów  - zasilacz ATX Problemem może okazać się też niepoprawne podłączenie zasilacza. Należy sprawdzić poprawność podłączenia wtyku ATX na płycie głównej Dla pewności należy wyjąć wtyczkę ATX z gniazda i ponownie ją podłączyć, tak by usłyszeć specyficzne ,,kliknięcie" świadczące o tym, że wtyk się zatrzasnął w gnieździe. Ponadto w przypadku gdy nasz zasilacz ma wypinane okablowanie, należy sprawdzić poprawność i jakość połączeń kabli do zasilacza. Należy wypiąć i ponownie wpiąć okablowanie, dociskając je tak, aby połączenie było pewne.

Niektóre płyty główne nie uruchamiają się jeśli nie jest właściwie do nich podłączony wentylator procesora. Sprawdzamy poprawność podłączenie wentylatora - najczęściej gniazdo oznaczone jest jako CPU FAN lub FA1

Sprawdzamy, czy bateria podtrzymująca CMOS nie jest wyczerpana. Wyczerpana bateria w wielu przypadkach skutecznie uniemożliwia uruchomienie komputera. Jeśli bateria ma napięcie poniżej 2.5V (standard 3V), może być przyczyną unieruchomienia komputera.

Następnie odłączamy wszystkie podzespoły, pozostawiając jedynie wpięte kable zasilające płytę główną oraz wentylator procesora. Ponownie próbujemy włączyć komputer, zachowując ostrożność zwieramy piny Power_SW.

Jeżeli komputer uruchomi się w minimalnej konfiguracji (wiatrak na radiatorze procesora się kręci), należy pojedynczo podłączać kolejne urządzenia, po każdej zmianie sprawdzając, czy komputer działa - zaczynając od głośnika systemowego, który powinien sygnalizować problemy z podzespołami. Instalujemy po kolei: pamięci (po jednej ), kartę graficzną, podłączamy przewody panelu przedniego obudowy, podłączamy napędy (dysk, napęd optyczny tip. ) oraz karty rozszerzeń. Jeśli po podłączeniu kolejnego elementu komputer nie uruchomi się, odkładamy podejrzaną część i kontynuujemy podpinanie kolejnych podzespołów
Gdy komputer będzie działał po podpięciu wszystkich części, należy sprawdzić wadliwą część w innym komputerze lub udać się z nią do serwisu komputerowego. Gdy podłączanie kolejnych części prowadzi do problemów lub komputer uruchamia się na losowo, należy sprawdzić zasilacz.


W przypadku braku reakcji komputera (wiatrak na radiatorze procesora się nie kręci) prawdopodobna przyczyną jest uszkodzenie płyty głównej bądź zasilacza które należy podmienić na inne sprawne, lub odwiedzić serwis komputerowy. Można też wezwać pogotowie komputerowe które oferuje usługi naprawy komputerów u klienta.


Pogotowie Komputerowe Warszawa
Serwis Komputerowy Warszawa
Naprawa Komputerów Warszawa
Naprawa Laptopów Warszawa
Naprawa Notebooków Warszawa
.